Mýtné v Santiagu

Aktualizace: dub 19

Aneb naše nejdražší cesta po dálnici.


Taky tak strašně nesnášíte mýtné brány? Tak tady je budete přímo nenávidět! Při koupi auta nám bylo oznámeno, že tady v Santiagu existuje čip, který Vám umožní neplatit šílené sumy za dálnici. Tento čip je zdarma a není obtížné ho sehnat (jako například občanku, o které jsme psali ZDE). K čemu ale ten čip? Vždyť se dá jet i mimo dálnici! To jsme si mysleli špatně. Prakticky všechny cesty vedou na dálnici a je celkem obtížné navigovat na cesty, které na dálnici nevedou. Navíc, pokud budete chtít jet pryč ze Santiaga, ať už směr Pichilemu nebo Patagonie atd., musíte vyjet dálnicí. Což znamená, že tak jako tak zaplatíte pokutu, a nebo si musíte koupit tento čip. My jsme si ho nezařídili a samozřejmě nás navigace vedla na dálnici, a jelikož z dálnice není tak jednoduché odbočit, ujeli jsme krásných 20km. Prodejce našeho auta nám hrozil, že za každou mýtnou bránu to bude celkem $100! Což nás opravdu vyděsilo! Ale po konzultaci s místním nám bylo sděleno, že každé auto, které nemá čip, a využije dálnici, má jednu a tatáž "pokutu". Tato "pokuta" se nemusí zaplatit ihned nebo za měsíc, či půl rok. Ale vždy byste měli srovnat "dluh" ke konci finančního roku. Tento "dluh" se Vám nenavuyšuje, takže se nebojte, že z něho bude pak velká částka. Dejte si určitě pozor při koupi auta, potože se nepočítá, jako pokuta na autě. Tudíž, pokud si zakoupíte auto, které je absolutně bez pokut, neznamená to, že na něm nevysí dluh za projetí dálnicí. Na co si dát pozor a jaké dokumenty potřebujete ke koupi auta jsme psali ZDE


Pokuta celkem za den - je jedno, kolikrát projedete mýtnou bránou (naštěstí) je celkem:

10.750 pesos

https://www.pasediario.cl


My jsme na toto přišli právě jen díky tomu, že jsme vjeli na dálnici a začali plašit. Podívali jsme se proto na webovky, kde se zaznamenávají veškeré vstupy na dálnici. Do 48 hodin od vstupu Vám tam naskočí ne cena 10.750, ale možnost zakoupit si denní pas, který je levnější.


Jak zjistit, zda jsou na autě dluhy za vstup na dálnici: 

https://www.pasediario.cl

Zaplatit je můžete rovnou na webových stránkách. Tak a teď pár rad jak si čip zařídit. Čip se zde nazývaný TAG a info o něm najdete na těchto webovkách:

http://web.costaneranorte.cl/tarifas/

A zakoupíte ho buďto na Costanera Norte dálnice u benzínové pumpy COPEC (bylo nám řečeno, že je to na každé COPEC benzínce, no, tak po návštěve 4 z nich, nám došlo, že tomu tak není.)

Adresa:

Silnice Costanera Norte u benzínky COPEC - větší "budka" označená Costanera Norte. Přesnou adresu, kterou si můžete zadat i do navigace naleznete ZDE.

I přes to, že neumíte španělsky, přesně vědí, co po nich chcete. Asi první pobočka "úřadu", kde se zaměstnanci usmívali a chtěli nám opravdu pomoci. Usnadnit jim to můžete tím, že si přinesete tyto dokumenty:


Kopii pasu

Kopii RUT čísla / chilské občanky

Smlouva, že auto je Vaše

Solicitud de transferencia


K čipu dostanete i hadřík naložený v alkoholu, abyste mohli očistit sklo po předchozím čipu a návod, jak čip přilepit. Díky čipu již neplatíte tolik, ale u každé mýtné brány Vám strhnou něco kolem 6Kč. Tento čip se určitě vyplatí mít, abyste se dostali kamkoli pryč ze Santiaga.


Platit se musí vždy na konci měsíce, a to přes stránky http://web.costaneranorte.cl. Pokud chcete čip vrátit, není problém, ale jde to jen na určitých místech. Jaké kanceláře a jaké služby nabízejí naleznete ZDE. Každá kancelář má totiž jiné služby. Jedna TAG čip vydává a ta další zase přijímá zpět, pokud ho nepotřebujete. 

Pořízení čipu určitě doporučíme, nemusíte pak řešit cesty přes město, které je častokrát nepřehledné a velmi ucpané. Nejhoršími řidiči zde jsou autobusáci a taxikáři. Nebojí se vjet komukoli do cesty, podjíždět, či nedat přednost. Myslí si, že mají ve všem přednost a můžou vše. Taky jejich vozidla vypadají tak, jak vypadají. Omlácená, kolikrát chybějící části, spálená místa, atd. Navíc každá navigace Vás navede přes dálnici a věřte nám, je to o dost lepší. Nejen, že nemusíte vymýšlet cestu, ale je to i o dost rychlejší. Zde, v Santiagu jsou totiž pruhy pro autobusy a taxiky. Mnohdy nemůžete ani zahnout, protože jsou všude jednosměrky, a Vy tak musíte objet celý blok, abyste se vůbec dostali tam, kam potřebujete. Tudíž navigace typu "pojedu podle tý čáry" tu opravdu moc nefunguje. Co zde ale funguje je prodej na silnicích během červený. To jsou schopni na jednokolce žonglovat, prodávat pití a sušenky nebo dokonce magnetickou tabuli.  


A teď už stačí jen vybavit auto postelí a může se vyrazit!

Češka v chile team

Ahojda! Jsme Hanka (28) a Patrik (32), cestovatelé tělem i duší, co milují dobrodružství. O svých cestách rádi píšeme a rádi sdílíme své zkušenosti. Nejvíce jsme zažili v Jižní Americe, která byla bláznivá a úžasná.

Čti více zde

 

  • Facebook
  • Instagram

1/1
LOGO-PNG.png
koktejl-logo.png
_vyr_116_laguna-osuska_edited.jpg

SDÍLELI NÁS:

2af7279a10040b4054d80bd3ef94deb9.png
Napište nám

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com