Město bohů

Aktualizace: dub 19

Rio de Janeiro - Samba, caipirinha,pláže a 10 tipů


Stále nemůžu zapomenout, jak moc je RIO nádherné, se spoustou míst, které jsou jedinečné, a stojí za to alespoň jednou v životě vidět. Každé místo má svůj charakter a historii, kterou můžete vidět i v "grafitti" na stěnách po celém městě.


Nejlepší a nejlevnější cesta do Ria je určitě z Lisabonu, popř. Madridu nebo Říma. Letenky doporučuju koupit přes ww.skyscanner.com wnebo www.pelikan.cz. Naše první cesta stála krásných 6.500 Kč tam i zpět a ta druhá stála 7.000 Kč, ale u té již nebyl návrat :) Obě dvě cesty jsme kupovali přes "pelikána". Určitě stojí za to, sledovat každý den pohyb letenek na obou stránkách. Občas jsou akce, které se nedají přehlédnout. Nicméně jak nejlépe na zpáteční letenku? Nejdříve si najít celkovou částku při zadání Praha - Rio / zpáteční, a pak zkoušet, jaké jsou možnosti právě přes Madrid či Lisabon, zda nejsou levnější. Pak vzniká to pravé kouzlo, kdy poznáte o jedno město navíc. 

Šance vidět na pár hodin Lisabon , náměstí Praça do ComércioLisabon je krásné město plné památek a uliček, které se hemží restauracemi a bary. Pokud možno, volte dostatečně velkou zastávku a odlehčí Vám to dlouhou cestu do Brazílie - nejen, že poznáte úžasnou historii, ale také protáhnete nohy. My jsme byli v Lisabonu cca 8 hodin. Je dobré si svou cestu naplánovat, abyste nepřišli to nejhlavnější. Autobus z letiště stojí krásný 4 eura a jízdenka platí na 24 hodin od zakoupení - bus se nazývá Aerobus a staví před letištěm. Navíc na zastávce máte i mapičku, kde vidíte všechny zastávky, které Vám ukazují, jaká zastávka je v centru. Jízdenku zakoupíte buď v terminálu na letišti nebo u řidiče, ten Vám i poradí, kde nejlépe vystoupit. A největší překvapení? Asi vypadáme jako milovníci drog, nebo si neumím představit, jak je možné, že na každém rohu stojí dealeři, čekajíc jen na Vaše ANO. Největší poptávka trávy, haše a kokainu, co jsme kdy viděli, byla právě tady, celkem 9x za těch pár hodin naší návštěvy. Neradím Vám riskovat něco koupit, protože při příletu do Ria Vás budou kontrolovat psi :)


Co důležitého vědět:

Při příletu do Ria doporučujeme vybrat peníze na letišti v bankomatu, vždy Vám budou účtovat nějaký ten brazilský reál navíc. Určitě nevěřte taxikářům, kteří Vás lákají do svého auta, že jiným způsobem je to velmi nebezpečné a okradou Vás. Byli jsme zde celkem 2x, vždy využili možnost místního autobusu a byli maximálně spokojeni.Nejlevnější doprava z letiště do města je tedy autobus a jízdenku zakoupíte u řidiče za 17 reálu. Hodně velká paráda je si vzít Uber, nebude stát o moc víc a je rychlejší. Uber zde opravdu funguje, a tedy pokud si chcete výru samby v nočním Riu, není lepší a levnější dopravy. Ubytování vychází nejlépe přes airbnb nebo booking, pokud máte službu genius a doporučujeme volit apartmá s recepcí - hotel je fajn, ale dají se najít i samostatné apartmány kde máte mříže a vrátného. Nejlepší jsou oblasti Copacabana nebo Ipanema, jsou blízko plážím a metru a je tam více bezpečno. Pokud hledáte Sambu a typickou Brazílii určitě volte ubytování v oblasti Lapa. Lapa je zázrakem samby, a právě zde začíná veškerá zábava! Jedna akce skončila? Nevadí! Za rohem je další! Díky našemu kamarádovi jsme opravdu pronikli do nočního života muže z Ria. Byl to velmi náročný týden, nohy bolí dodnes, ale ty zážitky navždy zůstanou v našich srdcích. Zde právě potkáte usměvavé a vstřícné lidi, kteří Vás naučí základy samby. Zapomeňte na taneční nebo co Vás vůbec v taneční škole učili! Ta pravá samba je právě teď a tady!  

Nejvíce bezpečno je na plážích od pondělí do pátka, víkend je trochu "crazy"


Po ubytovacím procesu nevynechejte nějakou dobrou místní restauraci, pokud se vyhnete turistickým místům, ochutnáte pravou brazilskou kuchyni za paradní ceny. Nenechte se zmást, zvláště ty, které vypadjí jako maličké restaurace s pár stoly venku, mají výbornou kuchyni a domácí pití, které velmi rádi dají na ochutnávku. Pak už jen stačí při flašce vína naplánovat, co chcete vidět a nevidět. Záleží, na jak dlouho sem hodláte vycestovat. Ale určitě déle jak na týden! Během týdne poznáte hlavní památky, ale na poznání samby (a následné zregenerování), potřebujete více času.

Cestování metrem je víceméně pohodlné a bezpečné, musíte zakoupit kartičku a pak jen dobíjet :) Zkuste takové fialové stánky, které prodávají kartičku, kde si můžete dobýt levněji. Pokud se něco nepovede, nebojte se zeptat. Zde většinou umí anglicky nebo alespoň lámanou španělštinou Vám pomůžou. Jestli se vydáte směr Maracana, počítejte, že metro bude narvané. A to hodně. To, co jste zažili v Praze je absolutně nic, co zažijete zde. Budete si myslet, že více lidí se narvat nemůže. Ale může. A proto dbejte zvýšené opatrnosti o Vaše cennosti. Častokrát uvidíte mnoho lidí zpívat a tančit, či něco křičet. Prostě si jich nevšímejte, je to ta nejlepší volba. Jednejte stejně tak, jako místní. Vy přeci nejste "gringos", ale "carioca"!


Máme pro Vás 10 tipů co určitě nevynechat :

Copacabana - Část pláže: Leme

Dlouhá písečná pláž v blízkosti restaurací,barů a obchůdků se suvenýry. Často si turisté myslí, že Copacabana je celá dlouhá pláž. Ale tam, kde začíná hotel Hilton začíná i pláž Leme - nejoblíbenější u místních, kde najdete tu nejlepší "caiprinhu" (obří velikosti)! Jsou zde levné paddleboardy  a je zde bezpečno. I sami místní říkají, že např. Ipanema je nebezpečná během víkendu, nicméně zde máte vše po ruce... Je libo čerstvé krevety či pivo nebo caipirnha? Vše po ruce... 

Doporučujeme:

Zeptat se u místního stánkaře jestli Vám schová věci, batoh, cennosti :) Jsou zde velmi ochotní a při příslibu slušného nákupu lahodného pití (což u nás není nikdy problém), Vám nechají Vaše věci pod dohledem.

Ipanema - Část pláže: Arpoador

Nejhezčí pláž města, velké vlny, živá samba. Nezapomenutelné západy slunce. Litry carpirinhy a občerstvení. Nejvíce lidí je zde o víkendu a to hlavně místní. Na začátku je dokonce i venkovní fitko, kde můžete porovnat své síly. Pro milovníky koček - skála, kterou začíná tato pláž je malým parkem pro kočičí milovníky. 

Doporučujeme :

SO-NE : Pokud možno vyhnout se ukazování drahých věcí a mít se na pozoru.

Escadaria Selaron - Malebné schody v Santa Tereze

Krásná práce od Chilského umělce, který začal své dílo od prvního schodu svého domu. Své dílo budoval celý svůj život, a díky němu, teď můžeme obdivovat tuto krásu. Až uvidíte, kolik schodů musel obdařit svým talentem, budete nadšeni. Nejznámější místo Santa Terezy, teda až na favelu :) Je to kousíček od metra a nemůžete zabloudit. 

Doporučujeme :

Máte zálusk na suvenýry, ale všude byly drahé? Nečekejte až na letiště! Zde najdete ty nejlevnější a je široký výběr!

Flor de Coimbra - Lokalní restaurace a bar

Hned vedle schodů Escadaria Selaron se nachází místní restaurace. Zde můžete ochutnat brazilské a portugalské speciality, víno a pivo za místňácké ceny. Obslouží Vás velmi milý číšník jménem James a nabídne Vám specialitu podniku. Dokonce je jejich restaurace obseta vlajkami z celého světa a zároveň fotografiemi z nejznámějších míst Ria, jak vypadaly, postupem času. Ovšem naproti na zdi můžete obdivovat um místních umělců a dost možná najdete i sami sebe v jejich tvorbě. 

Doporučujeme :

Feijoada - Dušená fazole s hovězím a vepřovým masem, podáváná s rýží a kapustou na cibulce. Že nejíte fazole? Já taky ne, ale tahle bašta byla skvostem pro můj žaludek! Zlváště pak, když se léčíte z nadměrného požití caipirinhi předchozí noci.

Lapa - Noční život plný Samby

Oblast Lapa Vám nabídne plno krásných míst, živou hudbu v ulici doplňují tance. Každou neděli je zde velký trh kde koupíte snad uplně všechno. Od starých bačkor po čerstvou zeleninu ovoce, či ryby. Okouzlující... Navíc zde hrají živou sambu a každý, kdo cítíkdo cítí hudbu se pohybuje do rytmu a užívá si atmosféru. 

Doporučujeme :

Koupit pár sardinek na trhu a nechat si je udělat na grilu v místní restauraci. Ano, i to je možné. V každé restauraci poblíž, kde uvidíte gril si můžete přinést vlastní sardinky zakoupené na trhu. Mile rádi Vám je připraví a Vy si mezitím můžete užívat samby a místních drinků.

Cristo Redentor - Socha Krista Spasitele

Jeden z novodobých sedmi divů světa, rozpažením rukou objímá a chrání město. Je zde nádherný výhled na celé město a park Tijuca. Dostanete se sem zubatkou, což je opravdu příjemné zpestření Vaší cesty za Ježíšem. Připravte se, že zde bude opravdové kvantum turistů, a tak  na svoji fotku musíte chvíli čekat. Ale to, co uvidíte se nedá srovnat naprosto s ničím. Rio de Janeiro, jako na dlani. 

Doporučujeme :

Zvolit dobré počasí, jinak je socha ponořená do oblak.

Aquário - Parque Lage

Krásná portugalská architektura uprostřed tropické vegetace, je zde pár kaváren a restaurací. To vše pod nohama Krista Spasitele :) Nádherná procházka tropickými pralesy oprostřed města? Ano, zde je toto možné ...  

Doporučujeme :

Vstupné zdarma! A mají zde výbornou kávu. Co víc si přát...

Jadrim Botânico do Rio de Janeiro

Krásná botanická zahrada v centru města, velký areál do kterého neváhejte zaplatit malé vstupné. Velká sbírka rostlin a stromů nejen z amazonských pralesů. Uvidíte zde jak hojnou fauru a faunu, tak i pomalu mizející rostliny, které najdete pouze tady. Nachází setu taktéž ráj orchidejí. Opravdový unikít mezi všemi.  

Doporučujeme :

Stáhnout aplikaci do telefonu která Vám naplánuje cestu zahradou. Ukáže Vám skrytá místa, všechny druhy rostlin, které tu můžete vidět a díky této aplikaci nikdy  nezabloudíte. Aplikace se jmenuje Jardim Botanico do Rio de Janeiro a je ve třech jazycích - portugalština, španělština a angličtina.

Pão de Açucar - neboli cukrová homole

Na toto úžasné a velmi navštěvované místo se dostanete lanovkou za nemalý peníz, ale za to Vám to vynahradí výhled na město. Je zde spoustu restaurací a barů, můžete vidět malou pláž, která není zas tak moc populární pro turisty, jménem Vermelha, nebo taky pár malých opiček :) 

Doporučujeme :

Máte rádi lety helikoptérou? My jsme to ještě nezkusili, ale zde je právě místo, kde lze výlet zakoupit a zde právě helikoptéra startuje. Je to náš sen, tak snad se jednou poštěstí... Další věcí, kterou Vám velmi rádi doporučíme, a je za dostupnou cenu, je západ slunce. Ten je zde opravdu nezapomenutelný a určitě si ho zamilujete.

Caipirinha - nápoj bohů

Pokud nezkusíte tak jako kdyby jste nebyli v Brazílii, typický tropický koktejl s velkou dávkou rumu Cachaça. Prakticky je to jenom rum, drcený led a hodně limetek společně smíchaný s třtinovým cukrem. Jeho cena je kolem 15 reálů. Nenechte se zmást, zde Vás nikdo nechce ošidit, a tak místo jednohopanáka ve svém drinku máte rovnou dva nebo tři. A mile rádi Vám dolejí. 

Doporučujeme :

Jakoukoliv variantu (mají kiwi, papaya, mango dragon fruit a další), ale ta s mangem nám chutnala nejvíce :)

Heslo caipirinhi: "První posilní, druhá opije, třetí Vás zabije" :)

Češka v chile team

Ahojda! Jsme Hanka (28) a Patrik (32), cestovatelé tělem i duší, co milují dobrodružství. O svých cestách rádi píšeme a rádi sdílíme své zkušenosti. Nejvíce jsme zažili v Jižní Americe, která byla bláznivá a úžasná.

Čti více zde

 

  • Facebook
  • Instagram

1/1
LOGO-PNG.png
koktejl-logo.png
_vyr_116_laguna-osuska_edited.jpg

SDÍLELI NÁS:

2af7279a10040b4054d80bd3ef94deb9.png
Napište nám

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com