Jsem v Chile, co teď?

Aktualizace: dub 19

Aneb jak dokončit vízový cyklus v Santiagu?


Jako jinde na světě zde vládne byrokracie, u které si občas říkáte: "Proč?!" Ale pro dokočení "vízového cyklu" je to nutnost. Zvláště pak, pokud chcete zakoupit auto. Takže jak vlastně začít? Nějdříve Vás provedeme celým procesem registrování Vašich víz a získání tak občanského průkazu. Zároveň Vám prozradíme i vychytávky, které jsme si vynalezli a aplikovali sami, které opravdu usnadní cestu a hlavně ušetří čas. Hodně času.Tak jdeme na to!


Důležitá rada hned ze začátku: KOPIE, KOPIE, KOPIE! Vše si důkladně okopírujte, a to hned několikrát! Jak Vaše víza v pase, tak na papíře, Váš pas, občanský průkaz, řidičský průkaz a mezinárodní řidičák. Nikdy nevíte, kdy se Vám budou hodit!

Otevírací doba úřadů v Santiagu: 8:30 - 14:00

Přechod ČR - Chile

Vybrali jsme si nejlevnější letenky směr Rio de Janeiro - psali jsme zde. Rio jednak milujeme, ale také to byl nejjednodušší způsob, jak spojit užitečné s příjemným. Plánovali jsme cestu opravdu dlouho, aby to vyšlo hodinově přívětivě a netrčeli někde zbytečně. Našli jsme mnoho možností - buď přímo do Chile - přes Madrid nebo Řím. Nicméně finančně stále lépe vycházely letenky Praha - Lisabon - Rio - Santiago. Dvě letenky nás tudíž vyšly na cenu jedné letenky Praha - Santiago. A navíc jsme strávili v Lisabonu krásných 8 hodin a trošku prozkoumali město, a v Riu jsme byli 5 dní a užívali si melodií samby!

Jakmile dorazíte na letiště, uvidíte, že pasová kontrola je rozdělena na dvě části. Chilani a ostatní. Zde si připravíte veškeré dokumenty, které jste dostali od ambasády - pas a papír s vízy, kde je i Váš otisk prstu. Pracovník PDI Vám dá razítko do pasu s datumem příchodu do Chile. Upozorní Vás, že od této doby máte 30 dní na registraci víz a následné zažádání si o občanský průkaz. Od této chvíle začíná strastiplná cesta plná čekání, čekání a čekání. 


Registrace víz

Vzhledem k tomu, že se změnily zákony ohledně dostání občanského průkazu, musíte před zažádáním o něj, registrovat Vaše víza. Musí to udělat naprosto každý, kdo chce v této zemi zůstat. Stále stoupá vlna imigrantů z Venezuely a Haiti a bohužel v Santiagu budou pobočky natřískané. Registrace víz probíhá na tzv. PDI (Policía De Investigaciones). Než se ale vydáte směr PDI Santiago, musíte si svá víza "přihlásit" na webu. Je to velmi zdlouhavá záležitost, protože tato místa jsou obsazená prakticky na další dva týdny. My s Páťou jsme byli lucky, protože jsme se vešli do jednoho termínu, který byl ob týden. Můj nakonec zrušili, ale Páťův zůstal. Díky tomu jsme přišli na fígle, jak urychlit tento proces. Tato místa si totiž "bookují" místní, kteří je pak prachsprostě prodávají těm, ktěří je potřebují. Dokonce za Vás i vyčkají frontu! Cena se pak odvíjí na jaké pozici stojí. Někteří i přespávají před úřadem PDI a čekají, až opět otevřou, a mohli tak prodat svoje místo za nemalý peníz. Je to prý legální byznys.

Stránky, které musíte navštívit pro přihlášení na PDI: 

www.extranjeria.gob.cl

Vše vyplníte dle návodu, my jsme použili i Google překladač, abychom rozumněli a vyplnili to tak správně. A povedlo se. Zanedlouho obdržíte email, který potvrzuje Váš den a čas, kdy se máte dostavit na PDI. A teď právě začíná ta sranda. Vaše schůzka může být kdykoli zrušena. Rozhodně nepočítejte, že pokud máte v pozvánce přesný čas, že v tento čas přijdete na řadu. Náš čas byl 13:30, ale přišli jsme již v 10:00 a na tajňačku jsme proklouzli. A ano, pak jsme na řadu, díky obrovským frontám, přišli ve 14:00. Pokud bysme přišli na 13:30, kdo ví, kdy bysme se dostali k přepážce. Možná bysme tam stáli ještě teď.

Díky těmto frontám a dlouhému čekání a "legálnímu" byznysu s místy ve frontě, se totiž taky může stát, že se na Vás nedostane, a Vy tak nestihnete svou 30-ti denní lhůtu. Ten den, co jsme ve frontě stáli my, stála s námi i jedna slečna z Německa. Která právě v procesu, který trval dlouho a nebylo jí tak umožněno dostat se na PDI včas, tedy do 30 dní, má tak o dost více zapeklitou cestu - návštěva ambasády, kde jí musí vydat papír o prodloužení. Asi si umíte představit její zděšení po 4h stání v této frontě. Navíc v pátek. Což znamená, že na ambasádě již nikdo nebude a slečna musí tak čekat do pondělí. Víme z vlastní zkušenosti, když jsme v zápalu bezmoce požádali o pomoc naši českou ambasádu v Santiagu. Jak tedy předejít komplikacím? 


1. Zažádejte si již z ČR. Žádat o návštěvu PDI můžete online i bez toho, abyste byli přítomni v Santiagu. Vyplňujete hlavně číslo pasu, datum narození, jméno, atd. Zároveň tak datum vstupu (a místo vstupu) na území Chile a adresu v Chile. To vše si můžete zjistit již před cestou. Dostanete tak tedy náskok před ostatními, kterým již běží 30-ti denní lhůta.


2. Již máte svůj email, ale nelíbí se Vám datum a čas? Jednoduše si ho přepošlete. Když v emailu dáte přeposlat, můžete provádět změny. Tudíž si můžete změnit jak datum, tak i čas. Tím, že se zaregistujete online stejně nezískáváte žádné číslo, dle kterého by Vás našli v systému. V systému mají jen Vaše jméno. Kolikrát ani adresu ne, takže o Vás prakticky nic nevědí, a nemají tak tedy šanci zjistit, zda je email platný, či ne. Ale bez něj Vás rozhodně nepustí. Vše kontrolují ostřílení hoši s bouchačkami, kteří korigují masu lidí stojící před bránou. 


3. Ovšem nejjednodušší způsob je nám napsat. My máme email schovaný a můžeme Vám ho kdykoli přeposlat. Napište nám tedy, jaký den a čas se chcete dostavit na úřad, a my Vám email vyplníme a zašleme. Váš jediný úkol je, si tento mail vytisknout :)


Adresa PDI v Santiagu:

Eleuterio Ramiréz 852, Santiago

tel.: +56 2 2708 1043

Cena:

800 pesos / os

RADA: Vždy je nejlepší na úřady chodit brzy ráno. Není tam až tak narváno a celkově vše běží rychleji. Vemte si sebou lahev vody a nějakou svačinku. Po 4h strávených ve frontě budete mít hlad. Na PDI si sebou určitě nezapomeňte: Pas, víza, která máte na papíře s otiskem prstu (kopie), lísteček z PDI z letiště a samozřejmě vytisknutý email. A konečně dostanete velmi důležitý papír s razítkem, že Vaše víza jsou zaregistrována. Bez tohoto dokladu nemůžete v Santiagu jít na Registro de civil pro občanku.

Občanský průkaz

To nejtěžší máte za sebou. Teď se můžete vydat na Registro de civil pro občanský průkaz. Zde je opět velmi důležité přijít brzy ráno, později by před Vámi mohlo být i 150 lidí. Nicméně prostředí je zde mnohem lepší, než na PDI. Nemusíte stát ve frontě, ale můžete si sednout a jen čekáte, než vyvolají Vaše číslo. Naštěstí zde vyvolávací systém opravdu funguje a nikdo nepředbíhá (jako tomu je na PDI).

Adresa Registro de Civil:

Huérfanos, Santiago

tel.: +56 600 370 2000

Cena:

4270 pesos / os - platí se u přepážky

Dokumenty:

Pas, kopie víz (s otiskem prstu), kopie PDI papíru o registraci Vašich víz, kopie pasu, kopie víz v pasu, kopie razítka z letiště při vstupu na území Chile. Pokud nemáte všechny kopie, nevadí. Za malý peníz Vám je okopírují před vchodem do Registro de Civil na "pojízdné" kopírce. 

Po vstupu do budovy se Vás ujmou místní pracovníci, kteří, než Vás vpustí do celého oběhu, Vám nejdříve zkontrolují veškeré dokumenty, zda máte vše, a poradí, co dodat nebo jak a kam se vydat. Ukáží Vám na malou budku, kde Vám dají pořadové číslo a spojí veškeré potřebné dokumenty dohromady. Poté Vás pošlou se posadit. Tím, že nemusíte čekat ve frontě, ale máte své pořadové číslo, získáváte volnost. Můžete jít na kávu, či využít služeb místních prodejců, kteří lačně čekají na své kupce před budovou. Až Vaše číslo vyvolají, vydáte se k přepážce, kde se pracovnice zeptá  na jméno Vašeho otce a matky a email. Vezme Vám otisky prstů a nechá Vás zkontrolovat Vaše údaje. Ještě Vás vyfotí a vydá Vám "dočasnou" občanku, na které je datum a místo vyzvednutí si té pravé. Zároveň si řekne o cenu občanky, která je 4270 pesos. Zaplatíte a máte vyhráno! Veškerý koloběh je dokončen!

Moje nová dočasná občanka, na které mi to ohromně sluší :D

Teď už jen stačí počkat si pár týdnů a svou občanku si můžete vyzvednout na dané pobočce, kterou Vám přidělí. Většinou místo vyzvednutí přidělují dle místa Vašeho bydliště. Mně přidělili Santiago, tudíž ta samá adresa, jako jsem o občanku žádala. Páťovi přiřadili Recoletu. Ale máme to za sebou a z vesela můžeme zakoupit auto! 


Češka v chile team

Ahojda! Jsme Hanka (28) a Patrik (32), cestovatelé tělem i duší, co milují dobrodružství. O svých cestách rádi píšeme a rádi sdílíme své zkušenosti. Nejvíce jsme zažili v Jižní Americe, která byla bláznivá a úžasná.

Čti více zde

 

  • Facebook
  • Instagram

1/1
LOGO-PNG.png
koktejl-logo.png
_vyr_116_laguna-osuska_edited.jpg

SDÍLELI NÁS:

2af7279a10040b4054d80bd3ef94deb9.png
Napište nám

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com