Co si sbalit na trek?

Aktualizace: dub 15


Chystáte se na několikadenní trek, ale nechcete na nic zapomenout? V článku se dočtete mé rady a tipy, které jsem nasbírala trekováním po Jižní Americe.

Nejdůležitější je počasí a klima. Nechcete sebou tahat zimní oblečení na trek, který je v džungli. Vždy první věc, kterou kontroluji, je počasí. Dle toho se pak odvíjí mé balení. Pokud je velká nepřízeň, a mám tu možnost, na trek nejdu a počkám si na lepší počasí. Není dobré jít na trek za kařdou cenu, protože si ho v hustém a studeném dešti nebo sněhu opravdu neužijete, a naopak si zkazíte náladu, která je právě velmi důležitá. To same platí, pokud se o Vás pokouší chřipka nebo se prostě necítíte dobře.


BATOH

Toto je celkem jednoduchý úkol, ale realita je horší. Určitě na batohu nešetřete - ušetříte tak zádům, nohám, i Vašim nervům. Já osobně mám velmi oblíbenou značku Osprey, která mne nikdy nezklamala. Je velmi důležité si batoh vyzkoušet již v obchodě. Správný prodejce by Vám měl poradit, jak se batoh vlastně nosí. Pro mne to byla do prvního treku velká neznámá. Bohužel můj prodejce neměl páru o tom, co by mi měl vlastně o batohu říci, a tak jsem si na vše musela přijít sama. Všechny popruhy, které batoh má, jsou na něco dělané. Ale ne každý batoh, a to i od stejné značky, má tyto popruhy stejné. Každý batoh je jiný a určený k jinému typu trekování. Základem je Vaše pohodlí, takže poproste prodavače zda by Vám batoh mohl naplnit například starými krabicemi atd., aby nebyl prázdný. Pak je třeba ho upevnit tak, aby Vám na zádech přesně seděl, a Vám to nebylo nepříjemné.

Dále je třeba se pro batoh rozhodovat dle toho, zda budete cestovat často, či ho budete mít na občasný výlet. Já osobně mám batoh 58L a cestuji s ním již 5 let. Ovšem na 10-denní trek bych s ním nešla (za předpokladu, že bych si mněla nést veškeré vybavení a jídlo, pak je lepší např. 70L), na to je bohužel malý. Ovšem na 4-denní je perfektní.

Určitě nezapomeňte na ochranu batohu! Zeptejte se prodejce, zda je v balení s batohem pláštěnka na batoh, či ne. Pokud ano rovnou si ji zakupte, a nebo si nezapomeňte před trekem zabalit igelit, který popřípadě jako pláštěnku můžete použít. Věřte mi, opravdu se vyplatí!


BOTY

Opět jedna rada - nešetřit! Stejně jako batoh Vám boty mohou vydržet několik let, a tudíž zaplatíte méně, než když si budete každou sezonu kupovat nové. Má oblíbená značka, kterou si nemohu vynachválit je Salewa. Boty, které mám jsou naprosto perfektní. Jediná výtka by byla příliš měkká podrážka, ale kdyby nebyla tak cítím každý dopad. Protože jsem nemehlo, které nohu strčí kamkoli a velmi lehce si vymkne kotník, rozhodla jsem se do bot investovat a tato investice se vyplatila. Ani jednou jsem si nohu nevymkla a vždy, když tomu bylo blízko, boty mne podržely. Navíc jsou velmi flexibilní, takže se necítíte, jako když na nohách máte “bufy”.

To, jak jsou boty důležité, můžete číst i na mnoha fórech, kde lidé prosí o pomoc, kde a které boty zakoupit, protože jejich nevydržely. V Patagonii těchto lidí bylo opravdu mnoho.

Opět dobrý obchodník ví přesně, jak boty vyzkoušet, aby Vám přesně padly. Doporučím před trekem boty chvíli nosit. Ať už doma nebo s nimi na chvíli vyrazit do přírody. Nikdy nechoďte na trek s novýma botama! Udělají se Vám nehezké puchýře, a o té bolesti radši ani nemluvím.


OBLEČENÍ

U oblečení se radí velmi špatně, protože každý má jiný vkus a každý má rád něco jiného. Díky našemu sponzorovi HANNAH jsme měli možnost vyzkoušet jejich vybavení, a velmi nás mile překvapila a rádi ji doporučíme i Vám. Co se Patagonie týče, je tam velmi proměnlivé počasí, a tak musíte být připraveni na všechno. Většinou mé vybavení bylo:


Spodní prádlo + náhradní ponožky

Termoprádlo (Triko a oteplováky - Merino vlna)

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá a teplá bunda

Mikina

Legíny

Rukavice

Čepice

Vesta


Dle počasí jsem občas vynechala vestu nebo legíny, či oteplováky. Záleží, jaké počasí Vás čeká. My jsme v Patagonii byli na podzim, a tak v noci někdy teploty padaly pod nulu. Co určitě nezapomeňte - zabalit si oblečení do igelitového pytle, nebo ho jakkoli uchránit před namoknutím či zvlhnutím. Není nic horšího, než se promrzlí a zmoklí, převléknout do studeného a mokrého oblečení.


HYGIENA A LÉKÁRNIČKA

Zde je opět těžké poradit, co přesně, protože každý z nás bere jiné prášky, nebo nebere žádné. Já pár léků brát musím, a tak si je nesmím nikdy zapomenout. Lékárničku na treky beru vždy - a to i přes to, že je neskladná, ale bez ní já na trek neodcházím, ptotože věřím, že pokud si ji nevezmu, něco se na sto procent stane. Kde takovou lékárničku nebo léky potřebné k cestování sehnat? Vřele doporučím BENU lékárnu, kde pracují ostřílení lékárníci, kteří Vám vždy rádi pomůžou s výběrem vhodného léčiva či zdravotnické pomůcky, které jsou potřeba k ošetření. Nebo můžete využít nového projektu BENU INTERNETOVÁ LÉKÁRNA a vše zařídit z pohodlí Vašeho domova! 

Co se týká hygieny - základ je vždy zubní kartáček, pasta a mezizubní kartáček. Pokud chcete zredukovat váhu a místo, použijte pastu malého balení nebo dětský kartáček. Pak rozhodně balím malé nůžtičky, pro případ zarostlého nehtu, atd. a malé mýdlo na mytí rukou či antibakteriální gel.


Moje lékárnička (kromě základních věcí, které obsahovat musí) obsahuje:

Léky na průjem a střevní potíže

Antihistaminika

Léky na bolest hlavy

Náplasti malé a velké

Náplasti na puchýře a kuří oka

Nůžky

Repelent a následná pomoc při štípancích

Aluminiová folie proti prochladnutí

Mast na ekzémy


Cenné rady a tipy, jaké potřebné věci si zabalit na dovolenou a trekování, naleznete na:

https://www.benu.cz/balime-na-dovolenouJÍDLO

Jídlo, které si na trekování berete musí být vyvážené, ale hlavně bohaté na cukry, tuky a protein. To Vám dodá největší energii. Záleží, kde se zrovna nacházíte, a jaké jsou Vaše možnosti. Občas, když se nacházím ve větších městech, a vím, že mne čeká trek, raději nakoupím s předstihem, než kupovat v malých obchůdcích (tady v Jižní Americe opravdu malých), s omezeným výběrem. Je třeba mít dostatek jídla, ale ne přehršel. Mně velmi pomohlo si všechno zakoupené jídlo rozestavit do několika sloupečků - SNÍDANĚ / OBĚD / VEČEŘE / SVAČINKY. A to, co zbylo, nebo bylo navíc, jsem schovala na další trek. Pamatujte, že nejdůležitější jídlo se snídaně a večeře, ty tedy musí být větší. Oběd stačí malý, protože se potřebujete hýbat a být aktivní. U svačinek se meze nekladou, ale nejlepší je sušené ovoce, čokoláda, oříšky, atd. S čokoládou nemáme nejlepší zkušenosti v teplých částech Jižní Ameriky, ale naučili jsme se ji kupovat ve stylu namočených arašídů v čokoládě (něco jako M&M’s).


Snídaně

Nejdůležitější jídlo dne, které Vás musí nakopnout, zároveň Vám musí chutnat, abyste neměli zkažený celý den. Nejsnažší pro mne bylo zabalit ovesné vločky, které smíchám se sušeným ovocem a oříšky, které doplním marmeládou, která tu je v Jižní Americe v malých baleních, zabalené přesně na treky. Jako obohacení snídaně můžete přidat k ovesné kaši i sušené mléko.

Svačina

Muesli tyčinky, oříšky, čokoládové bonbony, čokoládové tyčinky, ochucený sladký prášek který si můžete dát do vody, když na cestě nemají pivo, sušené maso tzv. “jerky”, proteinový prášek.

Oběd

Oběd doporučuji lehčí, abyste se pak mohli hýbat. My jsme (pokud jsme měli možnosti) si oblíbili tortily s humusem, avokádem a salámem. To byl pro nás naprosto bezkonkurenční oběd. Pokud ale nemáte možnost oběda, který se nemusí vařit, pak doporučím sušené polévky. Jedna sušená polévka, která byla na 5 porcí se stala naší jednou porcí, ale aspoň to zasytí a není to těžká věc.

Večeře

Další velmi důležité jídlo dne. Naší nejčastější veřeří byly těstoviny buď s rajčatovou nebo sýrovou omáčkou. Když jsme chtěli více “krémovou omáčku”, přidali jsme sušené mléko a parmezán, na vrček jsme pak naskládali kolečka salámu a tadá, večeře je na světě. Hodně jsme používali i čínské polévky, do kterých jsme sypali vše, co jsme měli, jen abychom přidali na hodnotě. Jako večeře je skvělá i rýže se sušenou zeleninou, opět s omáčkou, či sušeným mlékem a například parmezánem.


VYBAVENÍ

Jaké další vybavení jsme si vzali? Začala bych u vařiče - možností je několik. Buďto propan-butanová lahev nebo například jsme i viděli vařič na bázi alkoholu. My jsme měli propan-butanovou lahev (na 4 denní treky jsme brali vždy jednu plnou a jednu poloprázdnou, použitou), a i když byla těžší, vždy nám vystačila s přehledem a dalo se na ní vařit i během silného větru. Jako “hrnec” jsme využili nejlevnější a nejzákladnější sadu, která nás provázela během celého tripu. Není tedy třeba sebou tahat neskladné a těžké nádobí.

Nejen k vaření, ale všeobecně ke všemu se hodí švýcarský nůž. Ten nikdy nezklame. Další věc, co nezapomenout jsou určitě čelovky - a to i když půjdete na jednodenní trek, vždy ji mějte sebou, společně s náhradními bateriemi. Již párkrát se nám stalo, že jsme s vybitými telefony od focení bloudili po horách v noci, protože jsme se nestihli vrátit za dne. Co se týká techniky, je velmi důležitá externí nabíječka. Vlivem jiného klimatu a teploty se může stát, že Vaše nabitá baterie od foťáku se přes noc vysosá, a Vy tak přijdete o mnoho vzpomínek. Když už jsme u foťáku, alespoň základní věci na čištění je dobré mít sebou. Pokud se Vám totiž dovnitř dostane prach, písek, sklo, či cokoli, je třeba se toho neprodleně zbavit, abyste si neponičili kameru, ale zároveň neztrávili hodiny ve photoshopu “čištěním” fotky. My sebou většinou bereme i náhradní popruh, aby, pokud se něco nenávratně poškodí, jsme to mohli připnout na batoh. Jednou se dokonce i stalo, že se během trekování kamarádce odlepila podrážka, ale díky našemu popruhu byla v pohodě. Také is sebou bereme aluminiovou trubičku, která má kolem 6cm a je průměrem o trochu větší, než tyčky od stanu. Může se stát, že Vám některá z nich praskne a stan bude v háji. Jaký stan, karimatky a spacáky sebou bereme na výšlapy, si můžete prohédnout ZDE


V neposlední řadě vodní filtr. Je mnoho možností, jaký filtr zakoupit. Buďto je zde STERIpen, což je vlastně pero, které Vám UV zářením z nepitné vody udělá pitnou. Je to dražší varianta, ovšem je na 3.000L a víc a hlavně je to malá a skladná věc. Pak tu jsou ruční filtry, které díky tlaku, který vytváříte Vy sami, ať už pumpováním nebo mačkáním vháníte vodu, která se přes filtr uvnitř, filtruje. Jeden z nich máme i my, zakoupený ovšem v Chile, kde nás stál 2x tolik, než kdybychom ho kupovali přes internet. Pak nezapomenout peníze, kdyby bylo na cestě studené orosené pivo a nebo byste potřebovali odvézt do nemocnice.

0 zobrazení

Češka v chile team

Ahojda! Jsme Hanka (28) a Patrik (32), cestovatelé tělem i duší, co milují dobrodružství. O svých cestách rádi píšeme a rádi sdílíme své zkušenosti. Nejvíce jsme zažili v Jižní Americe, která byla bláznivá a úžasná.

Čti více zde

 

  • Facebook
  • Instagram

1/1
LOGO-PNG.png
koktejl-logo.png
_vyr_116_laguna-osuska_edited.jpg

SDÍLELI NÁS:

2af7279a10040b4054d80bd3ef94deb9.png
Napište nám

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com